Čeká nás Sophiina volba, zda USA, nebo Čína. Omezení migrace by se Trumpovi prodražilo, říká miliardář Pudil
08.11.2024 - Hospodářské noviny
Rozhovor
Petr Pudil je spolumajitel investiční skupiny bpd partners, která podniká také ve Spojených státech. Přes Draslovka Holding tam v Memphisu v Tennessee vlastní největší závod na výrobu pevného kyanidu sodného na světě. Do USA proto často jezdí a upozorňuje mimo jiné na levnější a stabilnější dodávky energií na tamním trhu. Jak vnímá opětovné zvolení Donalda Trumpa?
Co říkáte na výsledky voleb jako investor na americkém trhu, jaká máte očekávání vůči tamní ekonomice?
Americká ekonomika je v dobré kondici. Solidně roste, má přístup k relativně levným energiím a také podmínky pro vývoj a rozvoj nových technologií, zejména v oblasti internetu, digitalizace a AI. Trump přinesl návrat k protekcionismu, a tak očekávám, že i v jeho druhém volebním období bude tento trend pokračovat. I demokraté ovšem tento přístup převzali, byť na rozdíl od Trumpa zavedli několik silných industriálních politik. Trump říká, že chce jít cestou obchodních válek, drsné celní politiky. Současně chce zastavit nelegální migraci. V tom ale může být trochu problém pro jeho plán vrátit výrobu zpět do Ameriky. Bez migrace bude výroba v Americe drahá. Úskalí vysokých cel je i to, že budou mít inflační dopad.
Jaký to může mít dopad na evropskou a českou ekonomiku?
Velký. Firmy, které exportují na americký trh, budou z Evropy přenášet výrobu do USA a Trumpova cla tento proces jenom urychlí. Teoreticky to může otevřít cestu pro evropské zboží do Číny, ale tady se obávám, že Evropa bude na těžké křižovatce, jelikož Trump bude Evropu tlačit k jednotné pozici vůči Číně. A jistě i otázky obrany EU a Ukrajiny budou ve hře. Může to být pro EU trochu Sophiina volba. Ale i s demokraty by se Evropa podle mě dostala do stejné pasti, jen by to možná trvalo déle.
Jaký bude dopad návratu Donalda Trumpa na zahraniční politiku USA v Evropě?
Donald Trump hodně přispěl ke sjednocení postojů v rámci EU ohledně NATO a výdajů na obranu během svého prvního mandátu, ačkoliv ne všem se jeho forma vyjednávání líbila. Nebude se k EU chovat salonním způsobem, USA budou více transakčním partnerem, ale zůstanou spojencem EU. Nevěřím, že Trump vystoupí z NATO nebo odevzdá celou Ukrajinu Putinovi. O rozpad NATO se může Evropa přičinit sama tím, že se obchodně ještě více přimkne k Číně. Jak Trump vyřeší válku na Ukrajině, nevím, ale nedával bych velikou váhu jeho předchozím vyjádřením. Jeho voliči ho chtějí vidět jako silného vůdce, který potvrzuje dominanci USA, Trump nebude chtít prohrát. To neznamená, že bude chtít podporovat Ukrajinu v té míře, aby zcela zahnala Putinovu armádu zpět do Ruska.
Jak je na tom americká společnost? Dají se najít paralely s tou českou?
Je hluboce rozdělená a zůstane i nadále. Polarizace v USA je mnohem větší než v Evropě a nečekám, že by Trump uměl najít cestu k druhému táboru, spíše naopak. Paralelou s vývojem v EU a v Česku je společná obava z migrace. Bohaté státy se uzavírají a nechtějí nové migranty, přitom se potýkají se slabou demografií a jejich ekonomický růst je založen na předpokladu otevřené, globalizované ekonomiky, kterou budou narušovat častější a častější konflikty ve třetím světě, kde se bude hromadit frustrace lidí, kteří si chtějí splnit sen žít lepší život jinde. Voliči v EU i v USA chtějí lídry, kteří jim slíbí, že to vyřeší, ačkoliv je otázka, jestli to nějaké řešení má.
Trump letos neuspěl u vzdělanějších bílých Američanů obou pohlaví, ačkoliv před osmi lety ho volili. Co to znamená?
To nevím, jestli umím přesně analyzovat. Podle mě klíčovou otázkou těchto voleb byl dopad inflace. Američané volili peněženkami, ačkoliv oficiální inflace klesla, lidé se teprve srovnávají s novou cenovou hladinou a to chvíli trvá, demokraté v tomto měli těžkou pozici podobně jako mnoho politiků v EU v různých volbách, včetně našeho premiéra Fialy. Vzdělanější lidé mají vyšší příjmy, a tak nesou dopady inflace lépe a rozhodují u nich jiná témata, u kterých se Trump posunul více do extrému, a tak ho buď nevolili, nebo k volbám nešli.
Co nás v EU podle vás teď čeká?
Doufám, že budíček. Dobré ráno, je čas začít makat. Evropa se musí zásadně reformovat, integrovat kapitálové trhy, posílit bankovní a měnovou unii, uvolnit obrovské úspory, které máme, do investic do inovativních firem, masivně šlápnout do digitalizace. A také odstranit byrokracii a podporovat evropský byznys ve světě, jako to dělají USA nebo Čína. Nová evropská komise má tento plán v ruce v podobě Draghiho reportu. Slabá Evropa jinak bude marginálním hráčem, ve kterém budeme všichni postupně chudnout.
Autor: Jaroslav Mašek
Foto: HN – Lukáš Bíba